LAAGERDAMINE EHK SUVELAAGRID

Kuskil veebruari- või märtsikuus Hiirekese Perekeskuse juhataja Anneli küsis minult, et kas sel suvel ka laagrit teeme? Minu vastus tuli üsna kiiresti: "muidugi teeme!" Anneli tegeleb kokanduse poolega ja mulle jääb laagri teaduse pool. Aga, mida me seal siis teeme ... millist teadust? Ah, aega on, küll midagi välja mõtlen.

Juuni saabus ootamatult kiiresti ja maikuu lõpus oli mul väike paanika, sest esimene laager oli juba täis ja juuli laagris oli ka 10 last kirjas. Paar õpilast huviringist teatasid väga tähtsalt, et nemad tulevad ka laagrisse ja väga-väga ootavad juba. Suured ootused, suured lootused, kas ma suudan neile pakkuda midagi ägedat ja toredat? Teada on, et lastele meeldivad plahvatused, vedelike purskamised, erinevate materjalide kokkusegamised ning lima - need on "must be", et laager saaks vahva! Aga kõigele sellele tuleb ka tarkusetera juurde istutada. Ja selline meie laager saigi - plahvatusi, tarkust ja muid tegemisi parasjagu.

Looduse vaatlemiseks ja uurimiseks kasutasime telefoniluupe, sest nii on ägedam. Oleme ju kõik ennegi puukoort, liiva ja sipelgaid vaadanud, üsna igav. Väga tülikas oleks aga mikroskoopi õues kaasas kanda või kõik uuritav kraam tuppa tassida. Õnneks me elame nutiajastul! Telefoniluup tuleb panna oma nutivahendi kaamera külge ja vaadeldavaid asju saab suurendada kuni 30 korda, lisaks saab vaadeldavat pildistada ja filmida (kasutasime sarnast seadet). Meid ümbritsev muutus ühekorraga põnevaks kohaks! See on üks paremini investeeritud 4 eurot (kauplus Tiger).

Lisaks elus ja eluta looduse vaatlusele ja uurimisele tegime nende kokkupõrke katse - sidrunimahl kui elus ja sooda kui eluta kohtusid ühes gripikotis, mis lõppes gripikoti plahvatusega. Kes seda kodus järgi teevad, siis gripikott peab olema üsna õhuke, sest paksem kott peab sellele süsihappegaasi rõhule hästi vastu. Sidruni ja sooda segu on puhastava toimega, et kui see ka toas peaks plahvatama, saab kõik ainult puhtamaks.

Laager algab muide sellega, et lapsed kirjutavad üles katsed, mida nad ise teha tahaks. Seega meie laagrid pole 100% identsed. Nii palju, kui võimalik, täidame laste soove. Lisaks limale on coca-cola-mentose reaktsioon tihti meie menüüs. Mis nende kahe aine kohtumisel siis juhtub? Vt siit.

Sel korral oli erakordne soov teha elevandihambapastat. Kuna tegu on lastele sobimatu katsega, siis tuli leppida teadusteatriga, st laste roll oli ainult vaadata. Õnneks oli, mida vaadata - veepuudusest pruun Keila park sai värve juurde. Sul on ka kodus elevant, kellele soovid hambapastat teha? Palun, õpetuse leiad siit.

Magnetid on kõikjal meie ümber (külmkapil kaunistusena, kapiuksel, et see kinni püsiks jne) ja tegelikult elame ise ühel suurel magnetil. Kõik lapsed teadsid, et maakeral on poolused - põhi ja lõuna, aga uus teadmine oli, et väikesel magnetil on samamoodi. Vaatasime, kuidas kompass käitub pisikese magneti juures ja pärast läksime õue proovima, kuidas ta seal (nö suurel magnetil) käitub. Avastasime, et magnet alati ei tõmba ning vahepeal lausa tõukab. Kes soovib ka avastada magnetimaailma, siis Ahhaa teadusepoes on tore komplekt müügil (vt siit), kus on kõik juhendid ka kenasti juures.

Limade kohta avaldati äsja artikkel, kui tervist kahjustav see on, et lapsed igast jama kokku keeravad. See sõltub suuresti jah sellest, mis aineid nad täpselt kasutavad. Üks täiesti ohutu ja mõnus variant on teha mitte-Newtoni vedelik, mis käitub nagu vedelik ja samas on tahke ka. Tegemiseks sobib nii kartuli- kui maisitärklis. Õpetus on siin videos. Oluline on saada õige vee ja tärklise vahekord - kui on liiga vedel, lisage tärklist ja kui on liiga kuiv, lisage väheke vett.

Kõike, mis tehtud sai, ei jõuagi kirja panna, sest iga päev oli palju uurimist, katsetamist, uusi avastusi. Laste huvi ei raugenud ning laagrit sooviti pikendada vähemalt nädal, mõni soovis ka terve kuu :) Vaatame, mis moodi siis järgmisel suvel toimetame ... mõtteid on palju ning emotsioonid positiivselt laes!

Proovige ka mõnda katset ja nautige suve!

Eliko