KATSED MUNADEGA

Paar viimast nädalat on möödunud Teadusseikluses munade keskel. Täna teavad lapsed munadest juba palju rohkem. Näiteks seda, et üks tavaline keetmata muna suudab vastu pidada telliskividest koormale, mille raskus on 16 kg ja mõni tühi munakoor (muna oli seest välja puhutud) ei tee ka 7-8 kg raskuse puhul teist nägu.

Kui läheb munade koksimiseks, siis on oluline teada, kas munad on ikka keedetud. Pane munad lauale keerlema! Keedetud muna keerleb hästi ja toores muna kisub loperdama.

Proovige, kas saate muna lauale püsti seisma .... ei õnnestu? Võtke abiks mõned terad soola, mida lauale raputate ja proovige uuesti muna sinna püsti panna.

Lisaks värvimisele võite munad panna erinevatesse vedelikesse seisma (kohv, äädikas, coca-cola jne) ja järgmisel päeval uurida, mis munakoortega juhtus. Pildil olevad munad on 7 päeva seisnud kohvis ja coca-colas. Heledad laigud on hambapasta ja hambaharjaga pestud, kuid päris valgeks neid munasid enam ei saa. Mida võime sellest katsest järeldada? Katse täpse juhendi ja teooria leiad siit.

Äädikas seisnud muna on aga hoopis huvitav - pehme nagu kummipall (ole siiski ettevaatlik, puruneb kergelt), sest happeline keskkond lahustab munakoorele tugevuse andva kaltsiumkarbonaadi. Vt siin on päris tore juhend.

Soovitan kindlasti sellest videost inspiratsiooni ammutada! Muna kukkumine klaasi oli abosuutne lastelemmik! Ja põnevuselt teine katse oli see, kus muna ise pudelisse ronib.

Põnevaid pühi munadega!